آلودگی های تلفن همراه

آلودگی های تلفن همراه

اسمارت فون ها یکی از کثیف ترین وسایل اطراف ما هستند و موجب بیماری های بسیار خطرناکی هستند. آنها مخازم پاتوژن ها (عوامل بیماری زا) هستند. آنها با صورت، گوش ها، لب ها و دستان کاربران مختلف در تماس اند، برخی از این باکتریها می توانند موجب بیماریهایی مثل آنفولانزا یا التهاب ملتحمه شوند یا حتی اینکه به عفونت های کشنده منجر شوند.

هدایای تبلیغاتی

نگاهی به میکروبها و باکتری های تلفن همراه خود بیاندازید قبل از اینکه آن را بر سر میز غذا ببرید.

کلیفرمها

میکرو بیولوژیست های دانشگاه آریزونا سال ۲۰۱۲، تحقیقی را منتشر کردند و در بیان کرده است اسمارت فون ها باکتریهای بیشتری از نشیمنگاه توالت دارند!
برخی از کارشناسان می گویند که این واقعیت تعجب برانگیز نیست، زیرا ران بشر مقدار کمتری باکتری نسبت به دستها و دهان او دارد و افراد توالت خود را بیشتر از گوشی های همراه خود تمیز می کنند.

اشریشیا کُلی

اشریشیا کُلی (یا ای.کلی) نوعی باکتری است که باید از آن به شدت دوری کنید، البته تمام انواع این باکتری مضر نبوده و برخی از آنها برای سیستم گوارشی شما خوب هستند.
اشریشیا کُلی نوعی از کلیفرم مدفوعی است که در روده انسان زندگی می کند و وجودش روی اسمارت فون نشان از آلودگی های دیگر دارد. این باکتری موجب دردهای شکمی شدید، اسهال، حالت تهوع و شیوع ناگهانی بیماری و عواقب کشنده می شود.
استافیلوکوک اورئوس نوع دیگری از باکتری است که ضررش بستگی به نوع باکتری دارد. باکتری های اس اورئوس می توانند موجب بیماری های جدی پوستی شوند.این میکروب معمولا در بیمارستان ها وجود دارد و از طریق تلفنهای آلوده سریعتر پخش می شود.

هدایای تبلیغاتی
هدیه تبلیغاتی

در تحقیقی که سال ۲۰۰۹ توسط یک میکروبیولوژیست ترک انجام شد، مشخص شد که ۵۲ درصد از تلفنهای همراه ۲۰۰ کارمند مرکز سلامتی آلوده به استافیلوکوک اورئوس بوده است و ۳۸ درصد این تلفن ها در معرض آلودگی به نوع MRSA این باکتری بوده اند.
استرپتوکوک ها اغلب در دو شکل ظاهر و به دو گروه A و B تقسیم می شوند. اغلب ما نوع اول را در دوران کودکی تجربه کرده و همان گلودرد استرپتوکوکی است. البته این نوع باکتری می تواند موجب بیماریهای خطرناک تری مثل تب بنفش، سندروم شوک سمی، سلولیت و بیماری های خوره عضلانی مثل necrotizing fasciitis شود.
نوع دوم اما دقیقا نوعی است که اصلا نباید نزدیکتان شود، زیرا موجب بیماریهایی مثل ذا ت الریه، عفونت دستگاه ادراری، خون و پوست می شود.
نوعی از استافیلوکوک ها که با نام (Coagulase Negative Staphylococci (CoNS شناخته می شوند، این ها باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک هستند که اغلب در پوست و مخاط بدن انسان و دیگر جانواران زندگی می کنند. این نوع موجب عفونت های خونی می شوند، عفونت هایی که در اثر تماس با محیط های بیمارستانی و وسایل پزشکی ایجاد می شوند. CoNS را مسئول ۳۰ درصد از عفونت های خونی می دانند.
سال ۲۰۱۱، گروهی از محققان دانشگاه غنا، موبایل ۱۰۰ دانشجو را به صورت تصادفی انتخاب کردند و ۵۰ درصد از این دستگاه ها پس از تست، آلوده به CoNS تشخیص داده شدند.

کپک

روی ۱۰ درصد از تلفن های تست شده کارکنان مرکز سلامتی ترکیه کپک یافت شده است و تنها کپک آن چیزی نیست که روی مواد غذایی فراموش شده در گوشه یخچال می بینید.
قرار گرفتن در معرض کپک بر روی سیستم تنفسی تاثیر منفی می گذارد و موجب تب، کوتاهی تنفس، بینی گرفتگی و در موارد کمتری موجب عفونت ریه می شود.

مخمر

درست به مانند برخی دیگر از باکتری های این لیست که به سیستم هاضمه کمک می کنند، مخمرها هم چنین هستند.
خبر خوش این است که ابتلا به بیماری های ناشی از مخمرهای موجود روی اسمارت فون ها تقریبا ناممکن است.
در تحقیق انجام شده بر روی موبایل های کارکنان مرکز سلامت در ترکیه، مشخص شد که ۱٫۵ درصد از تلفن ها، آلوده به مخمرها بودند. مخمرها قارچ هایی هستند که می توانند تقریبا در همه جای بدن زندگی کنند. آلودگی های مخمری موجب خارش شدید پوست و دستگاه تناسلی می شوند.

کلستریدیوم دیفیسیل

کلستریدیوم دیفیسیل همان علت پشت اسهال است.
البته این باکتری موجب بیماریهای دیگری مثل تب، تهوع، دردهای شکمی و از دست دادن اشتها هم می شود. این باکتری اغلب در بیمارستان ها وجود دارد.

کورینه باکتری

این باکتری شوخی بردار نیست. این همان باکتری بیماری زای دیفتری است. بیماری که باعث ایجاد اختلال در سیستم تنفسی افراد شده و موجب مرگ آنها می شود. دیفتری در شکل سرما خوردگی ایجاد می شود، به تب و لرز ختم شده و حتی در مواردی سکته قلبی هم همراه دارد.
خوشبختانه واکسیناسیون جلوی پیشرفت این بیماری را گرفته است.

سودوموناس آئروژینوزا

تقریبا در تمامی محیط ها زنده می ماند و از تجهیزات بیمارستانی تا سینک ها، از استخرها تا دستگاه های همراه شما دیده می شود. محققان نیجریه ای دریافتند که از بین باکتری های موجود روی ۴۰۰ تلفن تست شده، این باکتری بیشترین مقدار حضور را داشته است.
چیزی که سودوموناس آئروژینوزا را از دیگر باکتری های این فهرست مجزا می کند، مقاومت خارق العاده آن پس از درمان آلودگی است.

هدیه تبلیغاتی
هدیه تبلیغاتی
هدیه تبلیغاتی
هدیه تبلیغاتی
هدایای تبلیغاتی

اساساً چه ضرورتی برای تهیه دستگاه سنیتایزر تلفن همراه وجود دارد؟

الف- میزان آلودگی تلفن همراه از آلوده ترین سطوح اطراف محیط انسان آلوده تر گزارش شده است.ب- به دلیل ماهیت الکترونیکی تلفن همراه امکان شستشوی تلفن همراه میسر نمی باشد.

ج- بر اساس مطالعات انجام شده میکروارگانیسم های خطرناک و عوامل بیماری زای متعددی نظیر استافیلوک، استرپتوکوک، اشترشیا کولی، سودمونا و … بر روی سطح تلفن همراه رشد می کنند.

نکته قابل توجه این که بسیاری از میکروارگانیسم ها مقاوم به انواع آنتی بیوتیک ها گزارش شده اند.

د- سطح گرم تلفن همراه به دلیل تماس با بدن و مهم تر از آن فعالیت باطری محیط بسیار مناسبی برای رشد میکروارگانیسم های مختلف می باشند.

ه- تماس مستقیم تلفن همراه با بدن، دهان، گوش و بینی اهمیت تمیز نمودن آن را صد چندان می کند.

و- میزان و ساعات استفاده از تلفن همراه توسط انسان امروزی روز به روز افزایش می یابد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید