مقالات

بهترین هدیه های تبلیغاتی

بهترین هدیه های تبلیغاتی

آیا تا بحال به بهترین هدیه ای که دریافت کرده اید ، اندیشیده اید ؟! هریک از ما و اطرافیانمان دارای خصوصیات جسمی و فکری منحصر بفردی هستیم که سبب ایجاد تفاوت های بنیادینی میانمان می شود . در مبحث میزان رضایتمندی از دریافت یک هدیه می توان اذعان داشت که عده ای با دریافت یک نقاشی بچه گانه به عنوان هدیه خوشحال شده و عده ای با دریافت اتومبیلی لوکس برخورد سردی دارند ، عده ای پس از دریافت هدیه در پی یافتن قیمت آن رفته و عده دیگری به عنوان یادبود آن را گرامی می دارند ، عده ای فرد اهدا کننده را تکریم می کنند و عده دیگری بدون توجه به وی غرق واکاوی دارایی جدید خود می شوند . جنسیت ، سن ، وضعیت اقتصادی ، سطح توقع و ده ها عامل دیگر در رضایتمندی از دریافت یا انتخاب و خرید یک هدیه موثرند . به عنوان مثال ، فردی که قصد خرید هدیه ای برای مادر ، همسر و دختر خود دارد ، معمولاً از هدیه ای یکسان استفاده نمی کند ، چرا که تفاوت سنی میان این 3 نسل موجب می شود تا این افراد از کالایی نامتناسب با سنشان خرسند نباشد . رنگ ، اندازه ، کاربرد ، مواد سازنده ، ظرافت در طراحی ، وجهه عمومی و قیمت کالا از جمله عواملیست که سبب می شود هدایا برای اشخاص مختلف دلنشین باشد یا نباشد ؛ به همین دلیل اولین گام برای انتخاب بهترین هدیه تبلیغاتی ، شناخت دقیق و اصولی مخاطبینمان می باشد . تولید کنندگان ، مراکز خدماتی و سایر مشتریان هدیه تبلیغاتی با چه قشری از جامعه در ارتباطند؟ به عنوان مثال پزشکان با بیماران ، کتاب فروشی ها با دانش آموزان ، دانشجویان و افراد فرهیخته ، آرایشگرها با افراد مودار ، مدیران دولتی با افراد هم رتبه و … . در همه موارد فوق ، وجه اشتراکی میان ارباب رجویان یا افراد در ارتباط وجود دارد که یافتن این نکته کلید سفارشی مقرون بصرفه و حساب شده می باشد . در مثال های فوق ، پزشک معالج در صورت تمایل اعطای هدیه تبلیغاتی به بیماران خود ، از جا قرصی ، ابزار سنجش قند ، چربی یا فشار خون ، پدهای طبی ، ماساژور یا لوازم آرایشی و بهداشتی ؛ کتاب فروش از  کتب جیبی و لوازم التحریر ، آرایشگران از ابزار اصلاح همانند شانه ، قیچی ، آب پاش ، کیف لوازم آرایش و مدیر بلند پایه از سررسیدهای نفیس ، ست رومیزی یا تندیسی گران بها استفاده می کند . در موارد فوق ، بهترین هدیه تبلیغاتی هدیه ایست که پاسخگوی نیاز مشتری بوده و با سن ، جنسیت و سلیقه عموم آن ها سازگار باشد ، پس می توان نتیجه گرفت که بهترین هدیه تبلیغاتی کالایی نسبی می باشد . هرچند همگان به دریافت کالای قیمتی و لوکس علاقه دارند ، اما سفارش این اقلام برای کارفرما نیز هزینه بر بوده و ممکن است به سوددهی منجر نشود . در پایان اشاره به این نکته لازم است که ارائه هدیه تبلیغاتی به تناسب شغل قانونی مکتوب و لازم الاجرا نیست ، کمااینکه اگر پزشک از لوازم التحریر به عنوان هدیه تبلیغاتی استفاده کند ، شخصی آن را پس نزده و با کمال میل استفاده می کند ، اما به دلیل عدم تناسب میان کالا و حرفه ، احتمال فراموشی این مجموعه توسط مشتری افزایش می یابد .

هدیه تبلیغاتی اشانتیون

هدیه تبلیغاتی اشانتیون

هدف اکثر قریب به اتفاق انسان ها در سراسر تاریخ و جغرافیای جهان از کار و فعالیت های اقتصادی به دست آوردن پول و کسب سود بیشتر می باشد . با توجه به همین اصل ساده در میابیم که از بزرگترین پادشاهان تاریخ گرفته تا ساده ترین رعیت آن ها و همچنین ثروتمندترین انسان های حال حاضر دنیا تا فقیرترین قشر جامعه ، همه و همه به دنبال کسب درآمدی افزون از قبل بوده اند ؛ حال در این میان ، با توجه به ضرب المثل «هرکه بامش بیش ، برفش بیشتر » یکی با کشورگشایی و افزایش مالیات به این هدف می رسیده است ، یکی با افزایش فعالیت روزانه و زراعت محصولی اضافه تر ، شخصی با فروش بیشتر کالای تولیدی خود بواسطه تبلیغات و دیگری نیز با استفاده از متدهای بکر و نوظهور . امروزه با توجه به ترویج سخت افزارهای دیجیتالی ،وجود شبکه اینترنت ، دگرگونی نظام بانکی و تغییر سلیقه بشر ، شیوه های داد و ستد و کسب درآمد نیز تغییر زیادی کرده است ؛ در نتیجه برای سازگاری با این تغییرات ، مجموعه های خدماتی یا تولید کننده ، تجار و وارد کنندگان کالا ، پخش کنندگان و فروشندگان جزء ملزم به استفاده از راه های تبلیغاتی نوین می باشند . یکی از این راه های نوین ، اهدای هدیه تبلیغاتی به مشتریان می باشد ، مبحثی که به تفصیل در مقالات مرتبط از آن گفته ایم . یکی از زیر شاخه این نوع تبلیغ ، اهدای اشانتیون می باشد که گهگاه از مفهوم آن بجای مفهوم هدیه تبلیغاتی   استفاده می شود . اشانتیون یا échantillonné لغتی فرانسویست که به معنی نمونه یا مقدار کمی از یک چیز می باشد . طبق تعریف لغت نامه های عمید و معین ، اشانتیون به کالای رایگانی مشابه کالای اصلی گفته می شود که در ابعاد کوچک و مقدار اندک به منظور تبلیغ کالای اصلی به مشتریان داده می شود . استفاده از اشانتیون در بازار اقتصادی ایران ، امری نوظهور نمی باشد .به عنوان مثال در سالیان دور ، کسبه بازار نظیر پارچه فروشان یا بزازان ، خوار و بار فروشان یا بقالان و … برای تبلیغ کالای خود ، مقدار اندکی از آن را به رایگان در اختیار مشتریان قرار می دادند (مثلا برنج یا چای) تا پس از حصول از کیفیت آن ، برای خرید مقدار بیشتری بازگردند . علاوه بر اینکه این شیوه هنوز هم برای برخی مشاغل (مانند آجیل یا ترشی فروشی که دسترسی آزادانه به محصول وجود دارد) استفاده می شود ، شیوه های جدیدتری نیز برای تقدیم اشانتیون به مشتریان در قالب هدیه تبلیغاتی  به وجود آمده است . در این روش ، اشانتیون صرفاً به عنوان نمونه پیش از خرید عمده اهدا نمی شود ، بلکه به عنوان یادبود یا جایزه ای برای قدردانی از خرید اهدا می گردد . این نوع هدیه تبلیغاتی   برخلاف آفر که منوط به خرید به اندازه ای مشخص ، در زمان و قیمتی خاص بوده و از جنس خود محصول خریداری شده نیز می باشد ، می تواند ماهیتی متفاوت با محصول خریداری شده داشته باشد . در نهایت می توان ادعا کرد اشانتیون عامه پسند و با کیفیت سبب می شود تا مشتریان از خرید خود احساس خوبی داشته باشند ، کمااینکه مرغوبیت و بهره مندی از آن در مواقعی در ارحجیت قرار داشته و کالای خریداری شده در سایه آن قرار گرفته است .

هدیه تبلیغاتی ابزار

هدیه تبلیغاتی ابزار

تعمیر اتومبیل ، ترمیم سیم کشی برق ساختمان ، سرویس کولر ، تعویض شیرآلات ساختمانی و نگهداری تاسیسات آن ، تعویض قطعات سخت افزاری رایانه ، مرمت مصنوعات چوبی ، تعمیر وسایل الکتریکی و ده ها عمل مشابه نمونه هایی از امور فنی پیرامون ما می باشند . شاید شما نیز از آن دسته افرادی باشید که در مواجه با مشکلات اینچنینی ، بدون لازم دانستن مراجعه به یک متخصص ، به تنهایی از پس این امور بر آمده و مشکل به وجود آمده را پشت سر می گذارید . در فرهنگ ما ، به چنین افرادی که به صورت علمی ، مشاهده عینی  یا آزمون و خطا به این سطح از توانایی رسیده اند که همه امور فوق را به تنهایی انجام دهند ، افراد «فنی» یا «دست به آچار» گفته می شود . این افراد برای پیاده سازی دانسته های خود بر روی پدیده ای معیوب یا خلق وسیله ای جدید ، نیازمند ابزار آلات می باشند . ابزار در تعریفی ساده ، به مجموعه وسایلی گفته می شود که عمل ساخت یا پردازش وسیله دیگری را تسریع کرده ، اما خود در این روند مصرف نمی شود  . ابزار آلات دارای گستره وسیعی می باشند ؛ به عنوان مثال از قاشق و چنگال گرفته تا ماشین افزارهای غول پیکر و گران قیمت ، همگی جز ابزارهایی هستند که بدون  حضورشان نیز اعمال مربوط به آن انجام می پذیرد ، اما وجود این ابزار به سهولت انجام کار ، کاهش زمان و هزینه انجام آن و همچنین افزایش کیفیت خروجی می انجامد . با توجه به توضیحات فوق ، می توان اذعان داشت که یک تکنسین حرفه ای ، همواره دارای ست کاملی از ابزار آلات مورد نیاز خود می باشد . در همین رابطه ابزار آلاتی مانند دریل های گیربکسی ، ساده ، همزن ، چکشی ، ستونی ، مگنت و سرکج ، فرز های آهنگری ، سنگبری ، دم کوتاه و بلند ، بیسکوییتی ، انبرهای دست ، سیم چین ، دم باریک ، قفلی ، میخ‌کش ، کلاغی ، پرچ ، آچارهای یک و دو سر رینگ ، جغجغه ، شلاقی ، فرانسه ، پیچ گوشتی های ساده دو و چهار سو ، ساعتی ، ضربه خور ، آلن های بکسی ، ترکیبی ، ستاره ای ، اره های غلافدار ، تاشو ، مویی ، کاتر و انواع چکش ها مجموعه ای از ابزار آلاتیست که حتی افراد غیر حرفه ای را نیز سر ذوق آورده و حس انجام امور فنی را در آن ها می پروراند . ابزار آلاتی مانند دریل ، فرز ، پیچ گوشتی ، آچار ، چکش و اره ، مجموعه از ابزار آلات عمومی هستند که در اکثر امور فنی کاربرد داشته و بخشی از آن ها در همه منازل ، ادارات و مغازه ها یافت می شود . اگر زیر مجموعه ابزار آلات بادی  (مانند کمپرسور بادی و پیستوله ) ، ابزار آلات اندازه گیری (مانند کولیس یا متر) ، باغبانی ( مانند اره برقی و چمن زن ) ، جوش و برش ( هوابرش و انبر جوش) ، نجاری (انواع اره و تراش ها) ، لوله کشی ، مکانیکی ، تراشکاری و یراق آلات بسته بندی را نیز به این مجموعه اضافه کنیم ، باز هم نمی توانیم همه زیرمجموعه های ابزار آلات رایج فنی و صنعتی را برشماریم . کاربرد فراوان این ابزار آلات تابعی از ترویج زندگی ماشینی و دیجیتالی انسان است ، لذا تا زمانی که وسایل برقی و ماشین آلات مکانیکی وجود داشته باشند ، اکثر این ابزار و وسایل نیز مورد استفاده قرار می گیرند . با عنایت به این موضوع ، می توان گفت یکی از مفیدترین هدایای تبلیغاتی ، همین ابزار و یراق آلات می باشند . مسلماً اهدای یک دستگاه چکش برقی توسط مجموعه ای کوچک به عنوان هدیه تبلیغاتی نه به صرفه بوده و نه وجه خوبی دارد ، اما می توان از انواع انبرها ، پیچ گوشتی ها ، آچارها ، چکش ها و همچنین ابزار آلات مکمل مانند چراغ قوه ، خط کش ، قیچی  و کیف ابزار به عنوان هدیه تبلیغاتی استفاده کرد .

انواع هدیه های تبلیغاتی

انواع هدیه های تبلیغاتی

همه ما در سال های زندگی خود دارای آرزوهای  فراوانی بوده ایم . به عنوان مثال ، این اهداف و آرزوها که بخش عمده ای از آن را تمایلات مادی تشکیل می داد شامل رسیدن به یک اسباب بازی خاص یا دوچرخه در سال های کودکی ، رسیدن به یک کنسول بازی در سال های نوجوانی و خرید یک گوشی هوشمند خاص یا رسیدن به خودرویی اسپورت در جوانی بوده است . با نظر به گذشته خود ، لیست بلند بالایی از چنین تمایلاتی در ذهن ما نقش می بندد که ممکن است به برخی از آن ها رسیده باشیم . در این میان ، جای خالی اهداف دست نیافته تا ابد خالی می ماند اما در مورد آرزوهای تحقق یافته می توان ادعا کرد که پس از چندی به یکی از رخدادهای روزمره و یا وسایل عادی زندگیمان تبدیل شده اند ؛ در همین راستا نیز جملات انگیزشی فراوانی وجود دارد که در مورد ارزش افراد ، مشاغل ، جایگاه ، اجناس و کالاهایی در زندگی ما نکاتی را گوشزد می کند ، نکاتی که یادآور ارزش بالای این عوامل پیش از دستیابی به آن ها بوده است . امروزه خرید یک کالا پس از مدتی به چنان مساله ای بی ارزش و یکنواخت تبدیل شده است که دارنده آن حس مالکیت آن به مدت سالیانی متمادی را دارد . حس مالکیتی که پس از مدتی به دلزدگی تبدیل شده است و سبب می شود تا با وجود تعلق خاطر به شی مذکور در سال های گذشته و همچنین کاربرد مفید فعلی آن ، از دسترس خارج شود و جای خود را به محصولی جدیدتر بدهد . اما برخورد ما با همه اجناس و اقلام زندگیمان اینچنین نیست . شاید شما نیز در میان دارایی خود ، وسیله ای را بیش از دیگر متعلقاتتان دوست داشته و یا نگاه شما به آن شیء ، فراتر از یک جسم مادی باشد . یک کارت پستال ، دستخطی ناخوانا ، شیشه عطری تمام شده ، خودکاری خشک شده ، هدفونی شکسته و صدها مثال دیگر وجود دارد که با وجود عدم کارایی ، هنوز هم برای ما عزیز بوده و با تمام وجود از آن ها نگهداری می کنیم . بدون شک دلایل فراوانی برای خلق این وابستگی وجود دارد ، اما یکی از اصلی ترین آن ها ، دریافت این کالا از سوی یک انسان ارزشمند در قالب یک هدیه بوده است . هدیه ، تحفه ، کادو یا پیشکش ، در هر اندازه ، با هر قیمت و در کسوت کادوی تولد ، هدایای مناسبتی ، سوغات ، عیدی ، چشم روشنی  و نام های دیگر ، همواره دوست داشتنی و خوشایند می باشد . همه ما تا مدت ها شخص کادو دهنده را به واسطه دیدن یا استفاده از کادوی وی به یاد داریم و یا در ذهن کادو گیرنده نقش می بندیم ؛ پس چرا نباید از چنین حربه ای برای یادآوری نام خود به مشتریان بالقوه کسب و کارمان استفاده کنیم ؟! اهدای انواع هدیه تبلیغاتی به مشتریان قدیمی و افرادی که پتانسیل تبدیل شدن به مشتریان دائم را دارند سبب می شود تا این کالا ، پس از هربار دیده شدن ، پیام ما را به مخاطبان متعددی رسانده و علاوه بر زنده نگاه داشتن نام مجموعه ما ، ناخودآگاه آن ها را به جبران این  هدیه تبلیغاتی ترغیب نماید . تقدیم هدیه تبلیغاتی به عنوان یکی از شاخه های بازاریابی پارتیزانی (Guerilla Marketing) سبب شده است تا مجموعه های کوچک نیز توانایی بهره مندی از تبلیغاتی موثر و کم خرج را در دایره اختیارات و امکانات خود داشته باشند و به کمک آن به تقویت پایه های حرفه خود بپردازند .

ایده هدیه تبلیغاتی

ایده هدیه تبلیغاتی

با نگاه به محیط پیرامون خود و اندکی تفکر ، در میابیم که تغییراتی باورنکردنی در سبک زندگی افراد به وجود آمده است . بطور مثال ، تلفن همراهی که تا 2 دهه پیش جزو اقلام لوکس قرار داشت و تنها مزین دستان قشر ثروتمند جامعه بود ، امروزه در ابعاد و برندهای مختلف در دست تمامی افراد جامعه دیده می شود . گسترش شبکه اینترنت و ترویج استفاده از آن ، تعدد شبکه های تلوزیونی ، تولد استارت آپ ها و ده ها عامل دیگر سبب شده است تا زندگی انسان قرن 21 تفاوت چشمگیری با زندگی پیشینان خود داشته باشد . در این میان ، یکی از اهداف غول های بازرگانی در قالب مجموعه های تولیدی یا ارائه دهنده خدمات ، هدایت مردم به سمت مصرف بیشتر بوده است ، هدفی که شرکت ها ، کارخانجات ، تولیدی ها و کسبه در صورت عدم پیروی از آن در اقتصاد امروز دنیا ، محکوم به ورشکستگی هستند . بی تردید تبلیغات اصلی ترین راه ترغیب مشتریان به استفاده از محصولات و خدمات مجموعه های فوق می باشد ، تبلیغاتی که دیگر از چارچوب معرفی یک محصول خارج شده و با توجه به سرمایه در حال چرخش در آن ، به جنگی تمام عیار تبدیل شده است . رقابت میان خودرو سازان آلمانی (در میان خود و یا رقبای خارجی) ، رقابت میان کمپانی های نایکی و آدیداس در زمینه ادوات ورزشی ، رقابت کمپانی های پپسی و کوکاکولا در زمینه نوشیدنی ها ، رقابت کمپانی های سونی و ماکروسافت در زمینه کنسول های بازی ، رقابت کمپانی های ماکروسافت و اپل در زمینه سیستم های عامل یا رقابت کمپانی های اپل و سامسونگ در زمینه گوشی های هوشمند تنها گوشه ای از این کارزار می باشد . حال هریک از مجموعه های فوق ، در صورتی که تمایل به ادامه این رقابت نداشته و یا اندکی پا پس کشند ، دچار افت شدید فروش و ارزش سهامشان شده و میلیون ها دلار ضرر خواهند کرد ، لذا تنها راه بقا را در ادامه مسیر و تمسک به تبلیغات هوشمندانه می دانند . وجود گوشی های هوشمند ، تلوزیون ، رایانه و سایر راه های ارتباط جمعی تا حد زیادی مصرف کنندگان را از تبلیغات سنتی کمپانی های فوق سیراب کرده است ؛ تبلیغاتی که با وجود جذابیت های بصری فراوان ، اثر تبلیغات رقبا را خنثی کرده و فقط تلنگری به مشتریان بالقوه می زند . در همین ارتباط ، مجموعه های مذکور و مجموعه های کوچکتر در مقیاسی محدودتر ، روی به راه حل های دیگری چون اهدای هدیه تبلیغاتی می آورند . در بازار هدیه تبلیغاتی نیز اقلامی وجود دارند که جز لاینفک این شیوه بوده که در همه اصناف و مشاغل قابل رویت اند . خودکار ، ساعت رومیزی ، البسه ، کلاه ، لیوان و صدها کالای دیگر ، از جمله عواملی هستند که با محبوبیت و کاربرد فراوان خود همواره مورد استفاده قرار می گیرند ، اما نباید فراموش کرد که برای رسیدن به هدفی جدید ، قدم نهادن در مسیری جدید لازم است ؛ از این روی استفاده از هدیه تبلیغاتی خلاقانه و ایده های نو ضروریست . به عنوان مثال ، نگهدارنده گیره ای لیوان ، فلش مموری های دستبندی ، نگهدارنده های رومیزی و پریزی تلفن همراه ، داکت های فانتزی شارژر و هدفون ، اسباب بازی و دکوری های با کیفیت ، تجهیزات و تبدیلات داخل خودرو (مانند شارژرهای فندکی) و چندکاره های کارتی (آچار ، درب بازکن ، خطکش و …) از آن دست هدایایی هستند که در عین سادگی ، به جلب توجه مشتریان کمک شایانی می کنند .

انتخاب هدیه تبلیغاتی

انتخاب هدیه تبلیغاتی

تا به حال مقالات متعددی پیرامون هدایای تبلیغاتی ، فواید اهدای این هدایا و معرفی هریک منتشر شده است . از محتوای این متون دریافتیم که هدیه تبلیغاتی ، وظیفه یادآوری نام تولید کننده ( یا ارائه دهنده یک خدمت) را به مشتریان بالقوه داشته و علاوه بر تبلیغ کیفیت کار خود ، به مشتریان حس جبران این تفضل را القا می کند ؛ اما تا به حال به صورت موشکافانه در مورد انتخاب صحیح هدیه تبلیغاتی صحبتی نکرده ایم ، لذا در ادامه این مقاله قصد داریم تا در مورد این مساله به نکاتی اشاره کنیم . در انتخاب هدیه تبلیغاتی ، فاکتور قابل توجه وجود تناسب میان هدایا ،  قیمت ، تعداد و کیفیت آن با نوع شغل و میزان سوددهی آن می باشد ، تناسبی که در صورت عدم رعایت سبب می شود تا علاوه بر ضرر مالی و عدم نتیجه گیری ، مشتری پس از مدتی مُبلغ را فراموش کند . بیایید این مطلب را با مثالی ساده ادامه دهیم ! فرض کنید یک آرایشگر برای تبلیغ کار خود به اهدای هدیه تبلیغاتی متوسل می شود . در گام اول باید توجه داشت که میان هدیه مورد نظر و حرفه فرد ارتباط و توازن وجود داشته باشد . در این مثال ، اقلامی نظیر قیچی ، دسته تیغ ، شانه ، آب پاش ، آینه یا پیش بند از آن دسته کالاهایی می باشند که با شغل مورد نظر در ارتباطند . اگر چه کالاهایی نظیر خودکار ، لیوان یا جاکلیدی دارای جنبه عمومی تری بوده و در همه جا کاربرد دارند ، اما نباید فراموش کرد که همین رواج بیش از حد آن ها سبب سردرگمی مشتری بالقوه شده و قدرت تمییز و تشخیص اهداکننده از آنان سلب می شود لذا افرادی که قصد اعطای هدیه ای منحصر بفرد و صرف هزینه در مسیری درست را دارند ، به سمت کالاهایی خاص تر کشیده می شوند . اهدای اجناسی همچون فلش ، پاوربانک ، مواد خوراکی یا چراغ مطالعه که هیچ ارتباطی با آرایشگری ندارند نیز به دلایل فوق تفسیر دقیقی از بین بردن سرمایه است .  در گام بعدی با تصور اینکه این آرایشگر مردانه ، برای اصلاح موی سر به طور میانگین مبلغ 20.000 تومان از مشتریان خود دریافت می کند ، سفارش هدایایی با قیمت تمام شده حتی نصف این قیمت نیز به هیچ عنوان بصرفه نیست . در نگاهی موشکافانه تر در میابیم که تمامی  هدایای اهدا شده ، منجر به بازگشت مشتری و در پی آن بازگشت سرمایه نمی شوند ، در نتیجه همواره ایجاد تناسب در انتخاب تعداد و قیمت هدیه تبلیغاتی حیاتیست . تعداد هدایا در گرو سلیقه سفارش دهنده و مشاور امور تبلیغاتی وی می باشد . می دانیم که قیمت ، کیفیت و کمیت 3 عامل تاثیر گذار در سفارش هدیه تبلیغاتی  هستند . در این مرحله فرد مورد نظر با وجود محدودیت های مالی و ثبات آن تصمیم می گیرد که بودجه وی برای تولید محصولاتی پرتعداد استفاده شود یا  محصولاتی با کیفیت . از سویی دیگر ، افزایش تیراژ همواره با افزایش تخفیف و سرشکن شدن قیمت ها همراه است ، در همین اثنا همواره وسوسه افزایش تیراژ در متقاضیان استفاده از هدایای تبلیغاتی وجود دارد .در انتها می توان استفاده از روش های ترکیبی و مختلط را راهی مناسب برای تبلیغات دانست ، بدین معنی که بخشی از بودجه صرف خرید هدایای ارزان و پرتعداد برای عموم مشتریان شود و بخش دیگر صرف هدایای گران قیمت تر ، با کیفیت اما معدود برای مشتریان خاص .

تبلیغاتی

تبلیغاتی

مفهوم تبلیغات چیست و به چه منظوری صورت می گیرد ؟! این پرسش از آن دست سوالاتیست که توجه چندانی به آن نمی شود ، در صورتی که یافتن پاسخی صحیح برای آن ، کمک شایانی به پیشبرد اهداف که همان افزایش بهره وری و افزایش سود دهی می باشد ، می کند . در پاسخ قسمت اول این سوال می توان اینچنین بیان داشت که تبلیغات یا Advertising به مجموعه اقداماتی گفته می شود که یک شخص یا مجموعه ، برای معرفی و فروش محصول یا ارائه خدمات خود انجام می دهد . اطلاع دقیقی از اولین نمونه تبلیغات در دسترس نیست اما به طور کلی تبلیغات را به پیش و پس از قرن پانزدهم (اختراع ماشین چاپ توسط گوتنبرگ) تقسیم می کنند . پیش از این دوران ، تبلیغات کالا و خدمات توسط جارچی های (اغلب حکومتی) ، سنگ نوشته ها و حکاکی و طراحی بر روی سازه های گِلی انجام می پذیرفت . در همین راستا ، شاید بتوان یکی از پرکاربردترین و شاید اولین زمینه تبلیغات را ترویج تفکرات دینی و مذهبی دانست . در این نوع تبلیغات ، مبلغان دینی با تکیه بر قدرت سخنوری خود و کتب مربوطه دست به تبلیغ دین خود ( که ممکن بود غیر الهی نیز باشد ) می زدند . پس از این دوره و با تولد صنعت چاپ که از آن به عنوان انقلاب گوتنبرگ نیز یاد می شود ، تبلیغات وارد مرحله جدیدی شد . امکان تکثیر سریع ، ارزان و پر تعداد مطالب نسبت به سالیان پیش از آن سبب شد تا افراد ، ادیان و حکومت های مختلف برای بیان و عرضه عقاید ، کالا ها و خدمات خود ، از آن بهره ببرند . امروزه تبلیغات با متدهای دیگری انجام می پذیرد که بر پایه تکنولوژی روز دنیاست . به عنوان مثال تبلیغات اینترنتی در قالب فیلم ، تصویر یا نوشته ، به دلیل کاربرد آسان ، هزینه کم ، دسترسی فراوان و تنوع بالا از محبوبیت زیادی در میان کارفرمایان برخوردار می باشد . لازم به ذکر است که علی رغم تغییر ابزار تبلیغات از ابتدا تا زمان حال ، تعریف آن تغییر چندانی نکرده است . اما در بررسی قسمت دوم سوال فوق الذکر می توان ادعا کرد که هدف از انجام تبلیغات برای مجموعه های گوناگون در نگاه اول یکسان است . همه مجموعه ها به دنبال فروش بیشتر و در پی آن افزایش سود سالانه خود می باشند ، اما این اهداف و راه های رسیدن به آن ها در کوتاه مدت متفاوت است . به عنوان مثال مجموعه ای که در شرف تاسیس است ، با متدهای تبلیغاتی مجموعه ای سرشناس با دهه ها سابقه قادر به پیشرفت نیست و بالعکس . در این مثال ، مجموعه نوپا ، هدف کوتاه مدت خود را شناساندن محصولات و خدمات خود به مشتریان بالقوه تعریف می کند ، این در حالیست که مجموعه پرسابقه توسط حامیان و منتقدان خود شناخته شده است و در پی تداوم بخشی به همکاری خود با مشتریان فعلیش می باشد . در همین راستا ، مجموعه اول به دلیل نوپایی و عدم دسترسی به منابع مالی (در بیشتر مواقع) به تبلیغات ارزان قیمت ، همه جانبه در ابعاد وسیع و گاهاً با محتوای نچندان قدرتمند (مانند برخی تبلیغات اینترنتی)  روی می آورد ، این در حالیست که مجموعه مجرب تبلیغات خود را هدفمند کرده و قشر خاصی از جامعه را هدف می گیرد و با وجود اینکه این روش هرچند گران تر است (مانند ارسال دعوت نامه مستقیم به افرادی خاص) اما به حصول انتظارات مدیران یک مجموعه می انجامد . شاید هدیه تبلیغاتی را بتوان یکی از مهمترین فصول مشترک این دو قشر مجموعه دانست . در بحث هدیه تبلیغاتی ، مجموعه های نوپا با سفارش و اعطای هدیه تبلیغاتی ارزان تر ، تعداد بیشتری از مخاطبینشان را درگیر می کنند ، این در حالیست که مجموعه قدرتمند با صرف هزینه به مراتب بیشتر ، هدایایی در تیراژ کمتر ولی کیفیت بالاتر به مخاطبین خود تقدیم می کند .

گیفت تبلیغاتی

گیفت تبلیغاتی

همه ما تجربه دریافت و استفاده از یک هدیه تبلیغاتی را داشته ایم ، اما چرا برخی از آن ها برای ما از نمونه های مشابهشان محبوب تر بوده اند ؟! برای یافتن پاسخ این سوال ، بررسی سیر تکاملی تبلیغات و تولید محصولات خالی از لطف نیست . همانطور که در مقالات پیشین اشاره شد ، پس از انقلاب گوتنبرگ و اختراع دستگاه چاپ ، صنعت تبلیغات وارد مرحله جدیدی شد که کیفیت و سرعت بالای انتقال مطالب ماحصل آن بود . در این سالیان که مصادف بود با سده های میانی ، محصولات پرکاربرد اغلب دست ساز بوده و پیرو قوانینی نانوشته در رعایت ظرافت و زیبایی بودند . این وضعیت تا اواسط قرن هجدهم ادامه تا اینکه انقلاب صنعتی برخی از معادلات را بر هم زد . در این سالیان ، کشور انگلیس با تکیه بر ثبات حکوت مرکزی و قوانین مدنی ، رشد فرهنگی و اقتصادی طبقه متوسط خود ،  توسعه استعمار تجاری ، قدرت نیروی نظامی خود ، وجود نیروی کار – زمین – سرمایه – مدیریت قوی و همچنین ظهور نوابغ علمی ، تحول شگرفی در ساختار حمل و نقل ، ذوب آهن ، ذغال سنگ و بافندگی خود به وجود آورد . میزان این پیشرفت به اندازه ای این کشور را از سایر قلمرو ها پیش انداخت که در استعمار کشورهای آسیایی و آفریقایی در میان رقبای خود یکه تازی می کرد . با شیوع این انقلاب و ترویج ماشین آلات ساخت این کشور ، صنعت کشورهای اروپایی و آمریکا به سمت مکانیزه شدن رفت . هدف این مکانیزاسیون ، تولید محصولات بیشتر بود و بس ، لذا با کنار رفتن محصولات دست ساز که اینک جای خود را به محصولات بی روح و ظرافت ماشینی داده بودند ، جنبشی به نام جنبش هنر و پیشه در اواخر قرن نوزدهم شکل گرفت . این جنبش که توسط برخی از هنرمندان و روشنفکران این دوره به منظور مقابله با تخریب چهره هنر و توجه صرف به کاربرد اشیاء بوجود آمد ، پایه گذار یکی از شاخه های هنر به نام هنر تجاری شد . هنر تجاری یا  Commercial art به زیر شاخه ای از هنر گفته می شود که ارتباط تنگاتنگی با صنعت و تولید دارد . این حیطه هنری به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که سبب زیبایی یک محصول صنعتی و تبلیغات پیرامون آن می گردد . تا پیش از این ، محصولات دست ساز بواسطه ذوق و سلیقه خالقان خود ، دارای ظاهری چشم نواز بودند ، وظیفه ای که در دنیای امروز بر دوش این هنرمندان افتاده است . این افراد علاوه بر طراحی خلاقانه پوسترها ، فیلم های تبلیغاتی و جعبه های بسته بندی که میزان توجه به یک آگهی یا محصول را تعیین می کنند ، همکاری تنگاتنگی با گروه فنی و منهدسی به منظور طراحی قالب اصلی محصول را نیز در دستور کار خود داشته و به عامه پسندی آن کمک می کنند . حال با توجه به این مسائل در میابیم که چرا تمایلات متفاوتی نسبت به استفاده از هدیه تبلیغاتییک مجموعه با دیگری داریم . در امر طراحی گیفت یا هدیه تبلیغاتی ، طراحی هنرمندانه و جذاب در کنار حفظ کاربرد آن و توجه به نیاز مشتری از آن دست مسائلیست که عدم رعایت آن منجر به هدر رفتن سرمایه متقاضیان می شود ، لذا انتخاب صحیح هدیه تبلیغاتی با طراحی مناسب ، گام بلندی در جهت تحقق اهداف یک مجموعه می باشد .

بهترین هدیه تبلیغاتی

بهترین هدیه تبلیغاتی

پیشرفت تکنولوژی ، خصوصا در زمینه علوم کامپیوتری و IT سبب شده است تا امروزه ابزار نگارش و محاسبات انسان تغییرات فراوانی در ساختار خود ببیند . میزان این تغییرات و اثرات آن را می توان با اولین مقطع آشنایی انسان با رسم الخط و اعداد ریاضی در سال های اولیه تحصیل در یافت . امروزه در مدارس کشورهای توسعه یافته و حتی برخی از مدارس ایران ، سیستم آموزشی مبتنی بر آموزه های کامپیوتری می باشد ، تا جایی که انجام تکالیف روزانه نیز توسط این وسایل انجام می پذیرد . از دید کارشناسان آموزشی ، این امر علاوه بر تاثیر بهتر و بیشتر بر روی روند یادگیری دانش آموزان ، آن ها را برای فراگرفتن نرم افزارهای بیشتر که تسط بر آن ها لازمه زندگی بهتر در آینده است یاری می کند . از مزایای استفاده از کامپیوترها در تمامی سطوح علمی ، می توان به سهولت و دقت بالای محاسبات ، انتقال بهتر مفاهیم به کاربر و همچنین نظم بالای سیر ورودی و خروجی اطلاعات اشاره کرد . سنگین ترین محاسبات علمی و رسم نقشه های پیچیده عمرانی که روزگاری با دست انجام می پذیرفت ، امروزه توسط یک دانش آموز مسلط به علوم کامپیوتری نیز قابل صحت سنجی می باشد . مانند هر پدیده نو ظهور دیگری ، این پدیده نیز در بدو کار دارای مخالفانی نیز می باشد که عمده دلیل مخالفت آن ها ، اعتقاد به کم کاری شدن دانش آموزان ، تنبلی ذهنی آن ها و همچنین عدم کارایی این قشر از جامعه در اثر عدم دسترسی به تکنولوژی می باشد ؛ از این روی به روش های آموزشی سنتی اعتقاد دارند . این افراد و بسیاری از افراد بزرگسال جامعه ، به دلیل عادت و تسلط به نگاشتن مطالب به کمک قلم و خودکار و بزرگ شدن با این روش ، استفاده از لوازم التحریر را به سخت افزار تایپ مطالب ترجیح می دهند . استفاده از مداد و خودکار های رنگی ، پاک کن ، تراش ، پرگار ، خط کش و سایر وسایل مشابه در وجود این افراد نهادینه شده که با وجود رواج این حجم از ابزار نگارشی جدید ، هنوز هم محبوب و پرکاربردند . حال با وجود این شرایط ، برخی از مدیران نکته سنج و آینده نگر با کمک این وسایل دست به تبلیغ می زنند . اعطای این لوازم در قالب هدیه تبلیغاتی سبب می شود تا علاوه بر رفع نیاز کاربران ، نام مجموعه مبلغ نیز در گوشه ای از ذهن آنان قرار گیرد . از سوی دیگر ، افرادی که ارتباط بیشتری با لوازم التحریر دارند ، با مزین شدن میز کارشان به نوشت افزارهای تبلیغاتی و یا سایر ادوات پر کاربرد مانند ست رومیزی ، چراغ مطالعه ، لیوان ، گلدان های مینیاتوری ، قاب عکس ، ساعت و … که کاربرد فراوانی برای آن ها دارد ، علاوه بر صرفه جویی در هزینه های خرید ، خود به مُبَلغی جدید برای مجموعه بدل می شود که که با وجود درک همه جانبه مزایای این هدیه تبلیغاتی – یا مجموعه مربوطه آن –  و همچنین توانایی انتقال احساسات ، اثراتی بیشتر از تبلیغات مجازی نیز در بر دارد .

فواید هدایای تبلیغاتی

فواید هدایای تبلیغاتی

تا کنون در قالب مقالات زیادی در مورد هدایای تبلیغاتی و کاربرد آن ها سخن به میان آمده است . در تعریف هدایای تبلیغاتی معمولا در مورد این مطالب بحث می شود که این اجناس ، فارغ از میزان قیمت خود ، اجناسی کاربردی هستند و در زندگی روزمره مشتریان بالقوه بارها مورد استفاده قرار می گیرند و این استفاده سبب می شود تا نام تجاری روی این هدیه در ضمیر ناخود آگاه وی حک شده و در نهایت به همکاری با مجموعه مبلغ ترغیب گردد ؛ این نگرش کاملا درست و کاربردی می باشد . در ادامه این روش تبلیغی می توان گفت میزان تولید و عرضه هدایای تبلیغاتی با هزینه های تمام شده هریک از آن نسبت عکس و با کیفیت آن نسبت مستقیم دارد ، بدین صورت که هرچه قیمت بالاتر رود تیراژ تولید و عرضه  کمتر و کیفیت آن بیشتر می شود . مطالب فوق در مقالات مرتبط به صورت موشکافانه تشریح شده اند لذا قصد داریم تا در این مقاله هدایای تبلیغاتی را از منظری دیگر مورد بررسی قرار دهیم .

هدایای تبلیغاتی یا Promotional merchandise در دنیای امروز که به همه پدیده ها با نگاهی اقتصادی برخورد می شود ، تنها وظیفه یادآوری نام مبلغ محصول مورد نظر را ندارد ، هدایای تبلیغاتی وظیفه بازاریابی وفاداری ( Loyalty marketing ) را نیز انجام بر عهده دارند . بازاریابی وفاداری در واقع به نوعی از بازاریابی اتلاق می شود که تمرکز آن نه بر روی مشتریان جدید است و نه بر روی مشتریان قدیمی ، این نوع نگرش فقط و فقط در پی جلب نظر مشتریانیست که هم اینک در حال خرید (یا همکاری ) از مجموعه بوده و هدف از اهدای هدایای تبلیغاتی به آن ها ، ترغیب به وفادار ماندن به مجموعه ، خرید بیشتر و مجدد می باشد ، چیزی که در فرهنگ سنتی و بازاری ما تحت عنوان « نمک گیر کردن » مشتری از آن یاد می شود . به عنوان مثال خیابانی را در نظر بگیرید که دارای رستوران های متعدد می باشد و تمامی کسانی که در آن تردد می کنند به قصد تناول غذا آمده اند . حال شما به عنوان یکی از ده ها رستوران دار این ناحیه علاوه بر امکان سرویس دهی به مشتریان گذری ، خود پذیرای تعدادی مشتری نیز هستید ، در میان ارائه هدایای تبلیغاتی شما ( مانند ظرفی از خوراکی های دستپخت شما یا کالاهای دیگر ) به رهگذران سبب ترغیب آن ها  به استفاده از خدمات شما می گردد ، از سوی دیگر اهدای همین هدایای به مشتریان حاضر در رستوران شما باعث بر انگیختگی حس وفاداری آن ها و مراجعه مجدد آن ها به شما می شود . با نگاهی علمی تر ، پایه و اساس اعطای هدایای تبلیغاتی به مشتریان فعلی و قدیمی ، اصل پرکاربرد پارتو  (Pareto principle) یا قانون 20-80 می باشد که در آن بیان می شود که 80% سود یک مجموعه مرهون فقط 20% مشتریان آن ( یعنی مشتریان قدیمی ) می باشد . در نتیجه می توان اینگونه استنباط کرد هدیه تبلیغاتی نه تنها موجب جذب مشتریان جدید می شود ، بلکه می تواند حس وفاداری مشتریان فعلی را زنده نگه داشته و مشتریان قدیمی را نیز به یاد روزهای همکاری بیاندازد .